بازاریابی و نوآوری

بازاریابی و نوآوری

بازاریاب ها باید کلمه « نوآوری» را قبل از اینکه نابود شود، احیا کنند

بازاریابی و نوآوری : با توجه به گفته بازاریاب ها، «نوآوری» تبدیل به یک لغت باب روز شده است امابرندها برای احیای این کلمه و نمایش ایده های واقعی نوآوری و راه های انجام کسب و کار می توانند انجام  دهند، چیست؟

نوآوری همه جا هست. با هر برندی که صحبت میکنیم به دنبال نوآوری هستند، و نوآوری بخشی از استراتژی کلی آنهاست و یا بدنبال راه هایی برای درآمیختن تفکر نوآورانه در کسب و کارشان هستند.

اما به نظر می آید بسیاری از شرکت ها از کلمه آن استفاده می کنند و آن را بخشی از نوآوری های آینده در کسب و کارشان به حساب نمی آورند.

در لغت نامه نو آوری به معنی «یک روش، ایده و یا محصول جدید» و پروسه ای برای ایجاد «تغییرات در موردی است که ایجاد شده، بویژه زمانی که اینکار با معرفی متدها، ایده ها و محصولات جدید انجام میشود.»

در ذیل به چهار جنبه از نوآوری اشاره میکنیم که اگر شما بازاریابی هستید که بدنبال رسیدن به هسته کاری که انجام میدهید هستید، باید به آن توجه داشته باشید.

۱- نوآوری همان تکنولوژی نیست

موجور، مدیرارشد برند در شرکت لنوو میگوید: «این لغت الزاما ارتباطی با تکنولوژی صرف ندارد. نوآوری از نظر ما توصیف چیزی است که در ذهنمان است و می توانیم برای راه هایی برای تغییر استفاده کنیم و در تمام سطوح کسب و کار از آن استفاده کنیم.»

این مدیر برند بر این باور است که «تکنولوژی با توجه به ماهیتی که دارد پیشرو نوآوری است.» اما اکنون تجربه مشتریان بر دستگاه های تکنولوژیک برتری دارد. برندها سعی دارند خود را به عنوان شرکت های تکنولوژیک معرفی کنند تا در ارتباط با آن ها باقی بمانند، از اینرو تمرکز بر روی نوآوری سخت تر شده است.»

مدیرعامل شرکت پیش بینی روند و پلتفرم های نوآوری دیجیتال اسپرینگ وایز، جیمز بیدول میگوید: «اخیرا آشفتگی هایی وجود داشته است که نوآوری را برابر با تکنولوژی کرده است.»

او میگوید: با اینکه مثال های زیادی از «نوآوری های آنالوگ» وجود دارد بسیاری از ایده های نوآوری با تکنولوژی فعال میشوند اما زمانیکه مردم میخواهند آن ها را یکپارچه کنند، سردرگم میشوند.

یکی از مثال هایی که بیدوِل عنوان میکند پارکینگ ماشین در کره جنوبی است که هدف آن رفع مشکل پیدا کردن جای پارک های خالی و موجود برای پارک است. مسئول پارک کردن ماشین بالن هایی را در هر جای پارک نصب کرد تا بتواند به واسطه آن نقاط خالی را نمایش دهد و زمانی که ماشین در این نقاط پارک میکند بالن به سمت پایین و به زیر ماشین میرود و نشان دهنده پر بودن جای پارک است.

نوآوری تنها یک کلمه مدرن و جدید برای تکامل است.

۲- نوآوری باید از مرزها فراتر رود

استفاده گسترده از واژه نوآوری به این معناست که نوآوری میتواند به هرچیزی از یک تغییر ساده تا یک بازسازی عمده را با خود به همراه داشته باشد. یک زمان منظور از نوآوری میتواند تکرارهای برند کوچک بود اما در زمان های دیگر میتوان از آن به عنوان یک محصول یا خدمت کاملا جدید تعبیر کرد.

مور و لنوو میگویند «استفاده زیاد و تعمیم» کلمه نوآوری منجر به کمرنگ شدن اهمیت ها شده بود و اکنون بسیاری از تغییرات تدریجی ما به عنوان نوآوری مطرح میشوند.

با این همه مدیر برند آنها معتقد است «نوآوری بدین معناست که بتوانیم واقعا مرزهای موجود را عقب برانیم و راه حل هایی برای مشکلاتی که هنوز شناخته نشده اند داشته باشیم.» برند خط محصولات خود را با معرفی ویژگی های جدید برای هر دستگاه خلق میکند تا با مشکلاتی که مصرف کنندگان در دستگاه های قبل با آن مواجه شده اند مبارزه کرده و همچنین راه حل هایی برای مشکلاتی که هنوز با آن مواجه نشده اند ایجاد کند.

نوآوری چیزی است که برای مشتری ارزش ایجاد کند.

۳- نوآوری باید برای مشتری ارزش افزوده به همراه بیاورد

بخشی وجود دارد که دیکشنری انگلیسی آکسفورد در توضیحات خود آن را پوشش نداده است و آن اسم برای کسی است که با روش ، ایده و یا محصول جدید به مردم خدمت میکند. اگر استفاده از این لغت به سود شهرت برند باشد و برای مشتری ارزشی نیافریند، در اینجا نوآوری از شرکت دور میشود.

اندرو گریهای، مدیر بازاریابی هاوایی غرب اروپا میگوید: «تعریف نوآوری تقریبا ساده است، نوآوری چیزی است که برای مشتریان ارزش بیاورد – این کلمه اشکال زیادی به خود میگیرد، برخی مواقع یک پیشرفت تکنولوژیک است و گاهی تنها متفاوت فکر کردن به روشی است که ما با مشکلات برخورد میکنیم.»

در هواوی نوآوری هرآن چیزی است که به روشی حقیقی یا معنایی ارزشی برای مشتری به همراه بیاورد. هواوی در رونمایی آخرین گوشی خود،P10، از مشتران نظراتشان را گرفت تا تلفنی را ایجاد کند که با «حرکات ساده» مانند تکنولوژی اثر انگشت و دکمه خانه کار کند.

این نوآوری های مشتری محور به مصرف کنندگان کمک میکند که «کاری را که میخواهند انجام دهند سریعتر و آسان تر انجام دهند.»

۴- نوآوری باید به وسعت شرکت باشد

تاریخچه برندهای موفق در توانایی آن ها برای سازش با تغییرات کوچکی است که سر راه مشتری قرار دارد – این تغییرات سریع نیست اما برای مشخص کردن روندهایی که می آیند و نوآوری با همان سرعتی که مشتریان با آنها روبرو میشوند، کافی است. این تنها زمانی میتواند روی دهد که کل شرکت ها با آن همراه شوند. اسپرینگ وایز ایده های نوآورانه خود را برای تمام کارمندان سازمان هایی که با آنها قرارداد استفاده از خدمات امضا کرده اند، ارسال میکند. اینکار وقتی کارمندان مثال های زنده نوآوری را میبینند، آن ها را از «دنیای عادی» بیرون می آورد و «ذهن آن ها را در برابر تغییرات باز میکند.» 

همانطور که مدیر سابق بازاریابی سلفریدج در زمان کار خود می گوید، بیشتر این موفقیت بخاطر «تزریق نوآوری به تمام سطوح کسب و کار است.»

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید