کامپیوتر

صفر تا صد کامپیوتر

صفر تا صد کامپیوتر

مرحله اول : اولین نسل کامپیوتر ها انسانها بوده اند!

پیش از ساخت کامپیوترهای مکانیکی و الکترومکانیکی اولین نسل از کامپیوترها انسانها بوده اند. در چندین دهه قبل  عبارت کامپیوتر نوعی عنوان شغلی به شمار می آمد  و به افرادی اطلاق   می شد که توانایی انجام محاسبات پیچیده  و انجام فعالیت های تکراری  در مشاغلی چون  نشریات ، نجوم،  مسیریابی در دریا  و کلیه مشاغلی که در انها فرد نیازمند تفکر و تعمق بوده است .

مرحله دوم :پیدایش ماشینهای محاسباتی  ساده 

چرتکه از ابتدایی ترین ابزارهایی می باشد  که کاربران آن با بدست آورود توانایی  لازم ، می توانستند چهار عمل اصلی محاسباتی را انجام دهند.که در تصاویر زیر می توان چرتکه را به دو صورت ، ابتدایی و پیشرفته مشاهده نمود.در نمونه ابتدایی برای ذخیره مقدار از گوی های سنگی استفاده شده است .

در نمونه اولیه طرز کار بدین صورت است که هر یک از ستونها حاوی ۵ گوی است که نمادی از ۵انگشت هر دست   می باشد

در این نمونه  کمی مدرن تر هریک از ستونها حاوی ۷عدد حلقه چوبی می باشد که ۵تای اول ان نماد ۵ انگشت دست و دوتای بالایی آن هریک نشان دهنده یک دست می باشد در این مدل تعداد ارقام محاسباتی بواسطه ۲ حلقه بالایی بیشتر می باشد .

مرحله سوم :  پیشرفت در طراحی ماشین های محاسباتی توسط دانشمندان 

در سال  ۱۶۹۱(حدود ۴۰۰ سال قبل) دانشمندی اسکاتللندی بنام جان نپر مفاهیم لوگاریتم را پایه ریزی نمود.  نپر اختراعی را به منظور سهولت در انجام محاسبات لوگاریتمی ارائه داد که ارزشهای لوگاریتمی (اعداد) را بر روی میله هایی از جنس استخوان یا عاج تراشیده بود و با در کنار هم قرار گرفتن هر یک از میله ها ارزشهای عددی و لگاریتمی جدید بوجود می آمد .

 با استفاده از استخوان‌های نپر، حاصل ۸×۶۴ به صورت زیر به دست می‌آید

 مرحله چهارم : ساخت ماشین های پیچیده و چرخ دنده محور (۱)

از ترکیب ابزارهای ساده ماشین های مرکب یا پیچیده ساخته می شود که در طراحی و ساخت انها از چرخ دنده و اهرم های بسیاری استفاده می شود.

ساعت مکانیکی باقابلیت برنامه ریزی که توسط دانشمند آلمانی  Wilhelm Schickard در سال ۱۶۲۳ساخته شد

ماشین حساب که توسط بلزپاسکال در سال ۱۶۴۲ ساخته شده است

این دستگاه قابلیت محاسبه اعداد را تا شش رقم دارا بوده است

 مرحله پنجم: ساخت ماشین های پیچیده و چرخ دنده محور (۲)

در مدلهای قدیمی  از دستگاه های محاسباتی قابلیت برنامه ریزی و  عملکرد خودکار  وجود نداشته و کاربر تمامی مراحل محاسبات خود را به صورت دستی و با تغییر وضعیت اهرم ها و چرخ دندها انجام می داد.چند سال بعد از اختراعات بلز پاسکال ، دانشمند آلمانی ویلیام لایبنیتس ماشین محاسباتی اختراع نمود این  دستگاه حدود ۶۷ سانتی متر (۲۶ اینچ) طول، ساخته شده از فولاد و برنج ، و بدنه آن از جنس چوب درخت بلوط ،که توانایی انجام هر چهار عمل اصلی را دارا داشت  و قابلیت دریافت ۸ رقم و محاسبه آن تا ۱۶ رقم اعشار را دارا بود .

مرحله پنجم : کارت های پانچ و ماشین 

کارت پانچ  یا کارت سوراخ شده روشی بود برای برنامه ریزی ماشین  که  دستورات را به وسیله  هد  از روی کارت ها خوانده و انها را مبدل به فعالیت های مکانیکی می نمود . این روش  برنامه دهی به ماشین  در سال ۱۸۰۱ توسط ژوزف ماری اهل فرانسه ابداع شد وی در گارگاه بافندگی خود از این روش در ماشین الات بافندگی برای طراحی روی پارچه بهره می گرفت . در این روش ابتدا الگوی طرح مورد نظر به روی صفحه های چوبی بوسیله سوراخ هایی ایجاد می شد . نمونه های اولیه این کارتها از جنس چوب بود و در نمونه های بعدی از کاغذ ساخته شده است . از دیگر ابزار هایی که کارت پانچ برای برنامه ریزی آن استفاده می شد دستگاه های موسیقی مانند پیانو بوده است.که دستورات به روی رل های کاغذی پانچ شده و هر نت بسته به طرز قرار گیری سوراخهای روی کاغذ نواخته می شد .

مرحله ششم: ماشینهای مکانیکی برنامه پذیر (ماشین تفاضلی و تحلیل داده ها )

چارلز بابیج ریاضیدان انگلیسی و نخستین کسی که ایده یک ماشین محاسبه گر برنامه‌پذیر را ارائه داد.ایده او بدین صورت بود که ماشین بوسیله دودسته کارت پانچ برنامه ریزی شود یک دسته کارت  برای وارد نمودن اعداد به ماشین و دسته دیگر برای وارد نمودن نوع عملیات ریاضی که باید روی اعداد  انجام پذیرد . وی در سال ۱۸۲۰ طراحی ماشین محاسبه گر خود را آغاز نمود در حالی که نتوانست از طرح خودن نتیجه بگیرید چون علوم مهندسی و فناوری های رایج آن زمان با ایده وی همتراز نبوده و ماشین تفاضلی ساخته نشد . البته در ۱۷۱ سال بعد (در سال ۱۹۹۱  بر پایه طرح‌های اصلی بابیج یک دستگاه تفاضلی (Difference engine) ساخته شد که بخوبی کار می‌کرد. این امر نشان داد که دستگاه بابیج درصورتی‌که کامل میشد می‌توانست بخوبی کار کند) وی همان سالها روی طرح ماشین پیچیده تری هم کار می‌کرد که نام ماشین تحلیلی بر آن گذشته بود.

طرح های بابیج اگر چه هیچگاه در طول زندگی وی از حد طرح و ایده اولیه خارج نشد و او هم هیچگاه نتوانست نتیجه کار ماشین محاسبه گر خود را ببیند، اما از ایده های وی برای طراحی و ساخت رایانه های مدرن بهره برده شد…

مرحله ششم: ماشینهای مکانیکی برنامه پذیر (پیشرفت در استفاده از کارت های پانچ )

هرمان هولریث (Herman Hollerith)‏

هرمان هولریث مهندس، آمارشناس، مخترع، بازرگان زاده نیویورک که روشی را برای استفاده از کارت پانچ برای جدول‌بندی داده‌ها در مرکز سرشماری سال ۱۸۹۰ ابداع کرد. دستگاه‌های ساخت وی انقلابی را در بازرگانی (به‌ویژه در تجارت راه‌آهن و سرشماری) در آمریکا و کشورهای دیگر پدید آورد. در آن زمان قرار بود سرشماری جدیدی در ایالات متحده انجام شود اما بر اساس تخمین ها اگر قرار بود که نتیجه این سرشماری توسط روشهای دستی صورت پذیرد، دولتمردان باید تا سال ۱۹۰۰ یعنی رسیدن زمان سرشماری بعدی صبر می کردند. سئوال این بود که باید برای این مشکل از چه راهبردی استفاده میشد؟در همین ایام  هرمان هولریث پیشنهاد داد که نتایج روی کارت های پانچ  ذخیره شود و در نهایت این اطلاعات توسط ماشینی که وی اختراع کرده بود خوانده شود.

مرحله ششم : پیدایش شرکت IBM – C.T.R (تاریخچه)

C.T.R = COMPUTING TABULATING RECORDING

IBM = INTERNATIONAL BUSINESS MACHINES

 در ۱۵ ژوئن  ۱۹۱۱  در نیویورک چارلز فلینت (C.FLINT) با ادغام شرکت هولریث و دو شرکت ITR وESCO را رقم زد و شرکتى به نام C.T.R  پدید آمد که در حوزه ساخت و فروش ماشینها در محدوده مقیاس تجارى و ثبات هاى صنعتى زمان و تولید ماشین تحریر و کارتهاى پانچ فعالیت مى کرد. پس از تشکیل شرکت جدید، جورج فیرچایلد رئیس شرکت جدید شد اما رشد سریع و تنوع محصولات شرکت، مدیریت را دشوار کرده بود و فلینت را واداشت تا سه سال بعد، یعنى ،۱۹۱۴ از توماس واتسون(دستیار الکساندر گراهامبل مخترع تلفن) دعوت به عمل آورد تا به شرکت بپیوندد و رهبرى آن را برعهده گیرد. در سالهاى پس از جنگ جهانى اول، مهندسان شرکت مکانیسم هاى جدیدى را براى رفع نیاز مشتریان توسعه دادند. رشد فزاینده فعالیتهاى C.T.R، نام شرکت را در قیاس با فعالیتهایش محدود مى کرد، به همین جهت در سال ۱۹۲۴ نام شرکت رسما از C.T.R به IBM تغییر یافت.

 توسط کنراد زوسه آلمانی Z1  ساخت کامپیوتر 

کنراد زوسه در ۲۲ ژوئن سال ۱۹۱۰ (۱۰۲سال پیش) در شهر برلین آلمان متولد شد. در طول دوران مدرسه، دانش آموز بسیار خلاق و باهوشی بود و سال ۱۹۲۸ از مدرسه فارغ التحصیل شد.

او مبنای اعداد را در کامپیوتر خود به صورت باینری (صفر و یک) در نظر گرفت و سعی کرد تا یک حافظه (Memory) بسازد که قابلیت آدرس دهی و ذخیره کردن مقادیر مختلف دیتا (داده) را داشته باشد. همچنین برای ماشین خود یک بخش کنترل در نظر گرفت که قادر به کنترل کلیه عملیات ماشین باشد. بیشتر بخش های این ماشین به صورت مکانیکی بود و تنها بخش برقی آن یک موتور الکتریکی بود که فرکانس دستگاه را بر مبنای Hertz تولید می کرد. تعداد بسیار زیادی ورقه های کوچک آهنی که با اره مویی بریده شده بودند، قسمت اعظم این دستگاه را تشکیل می داد. این ماشین به وسیله یک نوار پانچ و یک نوار پانچ خوان خروجی سیستم(ورودی مثل کیبرد و خروجی مثل پرینتر) از هم مجزا بود و از این لحاظ بسیار شبیه به کامپیوترهای امروزی بود. که در سالهای بعد مدلهای بهتری از این ماشین توسط او ساخته شد . z2,z3,z4  و ….

#کامپیوتر #لپ_تاپ #نگرش

امتیاز بدهید
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید