khodagahi

تاثیر خودآگاهی در زندگی

تاثیر خودآگاهی در زندگی
۴.۸ (۹۶.۳۶%) ۱۱ votes

تاثیر خودآگاهی در زندگی

خودآگاهی شناخت خود و آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قدرت، خواست ها،ترس ها و انزجارهاست.

برای اکثر ما توصیف ویژگی های اخلاقی و رفتاری خود برای دیگران کار سخت و دشواری میباشد. برای مثال ممکن است پاسخ به این سوال که چه کسی هستیم سخت و دشوار باشد.

اکثر ما فقط درباره ویژگی های کلی و عمومی خود از جمله سن، جنس، نام، تحصیلات،شغل و ….. خود صحبت میکنیم و از ویژگی های شخصیتی و رفتاری خود اطلاعات کافی و مناسبی نداریم.

به عنوان مثال نمیدانیم چه کارهایی را خوب میتوانیم انجام دهیم؟ چه ویژگی های اخلاقی خوب و مثبتی داریم؟ به چه علت مهربان هستیم؟ چه ویژگی های اخلاقی منفی داریم؟

رشد خودآگاهی به فرد کمک میکند تا دریابد تحت استرس قرار داد یا نه و این معمولا پیش شرط ضروری روابط بین فردی موثر و هم دلانه است.

نکاتی که در مهارت خودآگاهی می آموزیم:

۱-با تکیه بر نقاط قوت خود برای بهبود نقاط ضعف خود تلاش کنیم. آگاهی از نقاط ضعف باعث می شود که فرد با استفاده از آگاهی بتواند تسلط بیشتری بر خود داشته باشد.

۲-احساسات خود را بشناسیم. چون فردی که از احساسات خود آگاه می شود میتواند آن ها را کنترل کند. ناتوانی در کنترل و مهار احساسات می تواند به اعتیاد،خشونت و … بیانجامد.

۳- از نیازهای خود اطلاع پیدا کنیم و یاد بگیریم از مسیرهای سالم نیازهای خود را مرتفع سازیم.

۴- در زندگی خود اهداف واقعی را دنبال نماییم از دنبال کردن اهداف غیرواقعی، تخیلی و کمال گرایانه پرهیز کنیم. چرا که اهداف غیرواقع بینانه باعث ناکامی و به تبع آن خشم و خشونت می شود.

۵-در نهایت خود آگاهی باعث ارزشمندی ما می شود و به ما کمک میکند تا دنبال ارزش های واقعی به جای ارزش های کاذب باشیم و رضایت کافی از زندگی داشته باشیم.

یکی از اجزای مهم خودآگاهی”شناخت احساسات” است. یکی از عوامل مهمی که کمک میکند زندگی خوب و موفقی داشته باشیم این است که خود را بشناسیم. احساس خوبی درباره خود داشته باشیم و از کسی که هستیم شاد و راضی باشیم.

تعدادی از ویژگی های کسی که احساس خوبی نسبت به خود دارد را بیان میکنم:

۱-خصوصیات مثبت و توانایی های خود را میشناسد و به آن ها افتخار میکند.

۲- خصوصیات منفی و نقاط ضعف خود را میشناسد، می پذیرد و سعی میکند آن ها را اصلاح کند.

۳- موفقیت ها و شکست های خود را می شناسد و می پذیرد.

۴- به خود و دیگران احترام میگذارد.

۵- برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کند.

یکی از مهمترین اجزای مهم در مهارت خودآگاهی “هوش هیجانی” است.

هوش هیجانی:

هوش هیجانی عبارت است از توانایی شما برای اکتساب و به کارگیری دانش بدست آمده از احساسات خود و احساسات دیگران به منظور دست یابی به موفقیت بیشتر و بهره مندی از زندگی کامل تر.

رسیدن به چنین هوشی دارای مراحل زیر میباشد:

-آگاهی از احساسات خود

-کنترل و اعمال مدیریت بر احساسات دلتنگ کننده

-خودانگیختگی یا داشتن منبع حمایت درونی

-همدلی یا درک احساسات و علایق دیگران و احترام گذاردن به تفاوت های موجود در احساسات افراد نسبت به پدیده های مختلف

-کنترل روابط

-خود ارزیابی و خود آگاهی

-شناخت نقاط قوت و حوزه های پیشرفت

-افزایش قابلیت و توانمندی های اجتماعی

-مهارت در کسب آرامش و اعتماد به نفس

خصوصیات افرادی که دارای هوش هیجانی بالا هستند:

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند: “تفکر واگرا” هستند. یعنی نسبت به نظرات دیگران بی تفاوت نبوده بلکه آن ها را مورد بررسی قرار میدهند و با استدلال آن ها را می پذیرند و یا رد می کنند و یا در صورت نیاز اصلاح می کنند.

“خود سامان گرا” هستند. یعنی به ارزیابی توانایی های خود در مجموعه انسانی، گروهی و سازمانی می پردازند و طی آن جایگاه خود را بر اساس نقش هایی که ایفا میکنند ترسیم می نمایند که برای تحقق آن سامان دهی روابط اجتماعی از اهمیت خاص برخوردارند.

تجربه نشان داده که هرگز توانمندی های افراد در کنج انزوا و عزلت به فعلیت در نیامده و عینی نمی شود. گروه، اجتماع و همنوعان بستر مناسبی هستند که طی یک فرآِیند بازخوردی رفتار افراد را شکل و جهت می دهد.

#خودشناسی #روانشناسی #نگرش

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یک =