stop-smoking-4

شکست حلقه عادات

شکست حلقه عادات
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

شکست حلقه عادات ،عادات بد خود را شکست دهید

یقینا مثل تمام انسان ها چند عادت بد دارید که می‌خواهید از دستشان خلاص شوید. چه کارهایی هستند که آرزو می‌کنید ای کاش می‌توانستم آن‌ها را ترک کنم؟ همه‌ی ما عادت‌های بدی داریم که ما را محدود می‌کنند، کارهایی که ناخودآگاه انجام می‌دهیم و بعد بلافاصله قسم می‌خوریم که دیگر هیچ وقت این کار را انجام نمی‌دهم. هیچ کس کامل نیست، همه‌ی انسان‌ها عادت‌های محدودکننده دارند – بعضی‌ها بیشتر از بقیه – اما به طور کلی وقتی متوجه این عادت‌های بد و مضر می‌شویم که از برخی جهات ما را محدود کرده باشند و با خودمان جمله‌هایی از قبیل ” ای کاش اطلاعات بیشتری داشتم … ” یا ” ای کاش هیچ وقت این کار را انجام نمی‌دادم … ” و بعد خیلی ساده به سراغ فکر بعدی می‌رویم و این عادت، جملات و افسوس‌های مربوط به آن را به دست فراموشی می‌سپاریم.

آیا متوجه شده‌اید که عادت‌هایتان چقدر در زندگی‌تان تأثیر دارند؟ نیمی از روزهای زندگی‌تان متشکل از عادت‌ها است، از وقتی که از خواب بیدار می‌شوید تا وقتی برای خواب شبانه به تخت خواب بازمی‌گردید. آیا می‌دانید تقریباً ۴۰ درصد از کارهایی که در طی روز انجام می‌دهید از روی عادت هستند؟ یعنی به صورت خودکار و بدون تصمیم‌گیری واقعی و فعال عمل می‌کنید. علت این مسئله این است که مغز می‌خواهد با شکل دادن عادت‌ها فضای بیشتری برای کارهای مهم دیگر آزاد کند. تصور کنید اگر هر روز مجبور بودید رانندگی کردن و مسواک زدن دندان‌ها را بیاموزید، این کارها چقدر سخت و خسته‌کننده می‌شد؟

در طول این سال‌ها، عادت‌های متفاوت زیادی را انتخاب و توسعه داده‌اید که بعضی‌ها بد و بعضی‌ها خوب هستند و عادت‌هایتان منجر به تولید نتایجی شده‌اند که هم‌اکنون در زندگی نصیبتان شده است. آیا از نتایجی که تاکنون به دست آورده‌اید راضی هستید؟ تغییر عادت‌های محدودکننده در همین لحظه خیلی آسان‌تر از این است که بعدها مجبور شوید عواقب منفی ناشی از این عادت‌ها را در زندگی تحمل کنید. اگر عادت‌هایتان را تغییر ندهید، مطمئناً آن‌ها را تقویت می‌کنید که همین موضوع ترک و تغییر این عادت‌ها در مراحل بعدی را دشوارتر می‌کنند. برای اینکه بتوانید عادت‌های خود را به نحو مؤثر و مفیدی تغییر دهید، قبل از هر چیز باید با روند شکل‌گیری عادت‌ها و اینکه چه چیزی یک عادت را تبدیل به عادت می‌کند آشنا شوید.

بگذارید روی تغییر سخت‌ترین عادت‌ها، مانند ترک سیگار تمرکز کنیم:

مطالعات نشان داده است عادت با الگویی روان‌شناختی به نام «حلقه عادت» شروع می‌شود که سه فرآیند جداگانه دارد. ابتدا نشانه یا انگیزه (سرنخ) وجود دارد که به مغز شما می‌گوید وارد مرحله خودکار نسبت به رفتار خاص شود. بعد از آن، مرحله معمول یا روزمرگی (روتین) است و مرحله سوم، پاداش است؛ چیزی که مغز شما دوست دارد به یادآوری آن کمک کند و حلقه عادت شکل می‌گیرد‏. مطالعات همچنین نشان داده است بعد از مدتی نشانه و پاداش آن‌قدر به هم نزدیک و مرتبط می‌شوند که موجب تولید یک هوس غیر قابل کنترل در فرد می‌شوند. بدن شما به محض اینکه متوجه نشانه شود منتظر دریافت پاداش خواهد بود، به همین دلیل است که وقتی سیگار می‌خواهید و نمی‌توانید سیگار داشته باشید شاید به شدت تحریک شوید.

حلقه عادت:

۱-نشانه: همان چیزی است که موجب تولید مجموعه‌ای از رفتارها از جمله خود عادت می‌شود. نشانه هر چیزی می‌تواند باشد، مانند نیازهای عاطفی، قرار گرفتن در یک موقعیت یا مکان خاص. به عنوان مثال، بعد از یک موقعیت استرس‌زا، یا وقتی یک لیوان نوشیدنی در دست دارید و یا وقتی در کنار یکی از دوستانتان هستید شاید تمایل به مصرف سیگار داشته باشید. همه‌ی ما نشانه‌های مختلفی داریم، بعضی از این نشانه‌ها آشکارند و بعضی‌ها از وضوح کمتری برخوردارند.

۲-عادت (روتین): همان رفتارهای شما است، مجموعه‌ای از اقدامات که انجام می‌دهید و می‌توانند احساسی یا فیزیکی باشند. به عنوان مثال، یک نخ سیگار می‌کشیم اما این رفتارهایی که از روی عادت انجام می‌دهیم می‌توانند به هر چیزی از قبیل نوع نگرش، کارهایی که انجام می‌دهیم و یا احساسات ما مرتبط باشند.

۳-پاداش: البته این مورد به منافع مرتبط است، رضایتی که به دست می‌آوریم، پاداش همیشه وجود دارد. گاهی اوقات به ویژه زمانی که عواقب منفی عادت برای ما واضح و روشن است شاید پاداش چندان برای شما قابل درک نباشد اما با این حال پاداش همیشه وجود دارد، در غیر این صورت شما تمایلی برای انجام کارهایی که هم‌اکنون انجام می‌دهید نداشتید.

منبع برای فردا

#عادت #موفقیت #نگرش

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =