venice

ونیز ایتالیا

ونیز ایتالیا
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

جاذبه های گردشگری و توریستی  ونیز

ونیز در قسمت شمال ایتالیا قرار دارد و نام آن از قبیلۀ وِنِتی که در زمان امپراطوری رم در این منطقه ساکن بوده اند گرفته شده است. از نظر تاریخی ونیز بر روی جزیره ریالتو قرار دارد که و معنی آن ساحل مرتفع است. ونیز به نام های ملکۀ آدریاتیک، شهر جنگ، شهر ماسک ها، شهر پل ها، شهر شناور و شهر کانال ها شهرت دارد. این شهر بر روی یک تالاب واقع شده و ظاهر آن درست مانند ۶۰۰ سال قبل آن است. مشهور ترین منطقه آن دارای ۱۱۸ جزیره در نواحی اصلی شهر است. ونیز تنها شهریست که هیچ ماشینی در آن وجود ندارد و در عوض از تاکسی های آبی، اتوبوس های آبی یا واپورتو و گوندولا ها یا قایق های پارویی استفاده میشود

کلیسای سان مارکوس

کلیسای جامع «سان مارکوس» که امروزه دیدار از آن برای هر مسافری غیرقابل تردید است، در سال ۸۲۸ میلادی بنا شد. این کلیسا،‌ پنج گنبد دارد و درون و بیرون آن، مزین به دکوراسیون هایی زیبایی از سنگهای مرمر و موزائیک است. این کلیسا در میدان سنت مارکو واقع شده و پلان آن شبیه یک صلیب یونانی است. داخل این کلیسا با موزاییک های طلایی تزئئین شده و گنجینه های نفیسی از ونیز را در خود جای داده.

پل ریالتو

پل ریالتو ، قدیمی ترین پلی است که از کانال بزرگ عبور می کند. آن را به نام یک شاهزاده می خوانند و در سال ۱۱۸۱ میلادی – بیش از ۸۰۰ سال پیش – ساخته شده است.

پیازا سان مارکو در انگیسی به میدان نشان مقدس شناخته می شود ، میدان اصلی ونیز در ایتالیا است.نشانه ای که اغلب به ناپلئون ( وشاید به طور صحیح تر به آلفرد دموزت ) اختصاص داده شده که پیازا سان مارکو را اتاق رسم کشی اروپا می نامند . این یکی از معدود جاهای بزرگ شهر در اروپا است که صداهای انسان بر همه ی صداهای رفت آمد موتورها غلبه پیدا می کند که به آبراه های ونیز محدود می گزدد. این تنها قسمت شهر است که در ونیز پیازا نام دارد ، سایر قسمت ها بدون توجه به اندازه ی آنها کامپی نامیده می شوند .
به عنوان یک بنای تاریخی برای ونیز ، پیازا سان مارکو در میان توریست ها ، عکاسان و مهاجرکنندگان به ونیز بسیار پر طرفدار است .
پیازا در قرن نهم به عنوان یک ناحیه ی کوچک در جلوی قصر سلطنتی اصلی استی مارک (mark’s Basilica st) بوده است . این به اندازه ی کنونی اش گسترش یافت و در سال ۱۱۷۷ شکل گرفت در هنگامی که ریوباتاریو (Rio Batario ) که آن را به محدود کرده بود و لنگرگاهی که کاخ داگ (Doge’s Palace ) را از میدان جدا کرده بود در آن قرار گرفتند . تنظیم مجدد آن به خاطر جلسه ی پاپ الکساندر سوم (Pope Alexander III ) و امپراطور فردریک باباروسا (Fererick Barbarossa ) بود .
پیازا همیشه به عنوان مرکز ونیز نگریسته شده است . این مکان قرارگیری همه ی ادارات مهم ایالت ونیتیان بوده است ، و از قرن نوزدهم مکان مقامات اسقف بوده است . این همچنین مکانی برای بیشتر جشنواره های ونیز بوده است . حتی امروز هم یک مکان پرطرفدار در ایتالیا می باشد .

درباره ونیز:

ونیز به شهر کانال‌ها مشهور است و با جمعیتی بالغ بر هفت میلیون نفر مرکز ناحیه ونتو است. شهر ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته است ونیز بصورت جزیره‌های کوچکی است و خشکی‌ها به وسیله کانال‌ها از هم جدا شده اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می گیرد. شهر ونیز یکی از شهرهای توریست پذیر جهان است و سالانه میلیون ها توریست به این شهر میروند از دیدنی های این شهر میتوان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی‌ از حواریون حضرت مسیح که به سن مارکو مشهور است را نام برد

جاذبه های توریستی ونیز :

کل شهر بخودی خود یک چشم‌انداز بی‌نظیر است، چیزی که در تمام دنیا مانندی ندارد. بهترین راه برای گردش در ونیز قدم‌ زدن است. خیابان سنت مارکز اسکوآر (St Mark’s Square) اگر شما صادقانه بخواهید امپراطوران پیشین ونیز را درک کنید اینجا جایی است که باید از آن دیدن کنید. در اطراف میدان، قصر سلطنتی سنت مارکز (St Mark’s) را پیدا خواهید کرد، مزین به صف غیر قابل باوری از گنج های غارت شده و کاخ دوجز (Doge’s) با اتاق‌های ایالتی عالی اش و برج ساعتی باشکوهش و برج کلیسا، در جایی که شما می‌توانید چشم‌اندازی پر زرق و برق از ونیز داشته باشید. Ca’ Rezzonico اینجا در ۱۷۵۶ ساخته شد. بالغ بر گذشت ۱۰۰ سال از نخستین روز ساخت آن، Longhena’s Palazzo یکی از زیباترین اماکن در کل شهر است. Ca’ Rezzonico, Dorsoduro Ca’ Pesaro Ca’ Pesaro موزه مدرن هنری شهر است و در یک Palazzo قدیمی واقع شده است. اکثر هنرهایمهیجرا می‌توان در دپارتمان هنر شرقی پیدا کرد. آدرس: Fondamenta Pesaro, Santa Croce 2070 اینترنت: www.museiciviciveneziani.it Rialto Fish Market از بازار در طول هفته دیدن کنید. ماهی فروشان، صحنه های هیاهو، نمای خارجی قدیمی و کانال ؛ همگی را در یک تجربه می توان دید. بهترین مغازه های قصابی شهر نیز در همین محل قرار دارند

مراکز خرید ونیز:

اگر مدت اقامت تان در ونیز محدود است و شهر را هم خوب نمی شناسید، هر وقت چیزی دیدید که می پسندید، همان موقع و از همان جا آن را بخرید. هیچ تضمینی نیست که بعدا دوباره چشمتان به آن فروشگاه بیافتد. انتظار داشتتید در ونیز خبری از مغازه‌های طراحان لباس نباشد؟ اشتباه می‌کردید. در ونیز هم مثل بقیه‌ شهرهای مهم ایتالیا، مارک‌های معروف لباس فراوان پیدا می شود. خیابان های اطراف میدان سن مارکو پر است از اسم های آشنا : مارک‌های گوچی، پرادا، آرمانی، ورساچه و… آن حوالی شعبه دارند. دور و بر کاله دلا ماندولا و کامپو سنتو استفانو هم بوتیک‌های خوبی پیدا می‌شود که گر چه شاید به آن معروفی نباشند، اما اجناس زیبا و تکی از قبیل انواع لباس، کفش، کیف‌دستی و… را عرضه می‌کنند

تاریخچه ونیز :

براساس نوشته‌های تاریخ‌پژوهان، نخستین ساکنان ونیز از شهرهای رومی پادوآ، آکوئیلیا و کانکوردیو به ونیز رفتند. آنها به قصد اشتغال در حرفه ماهیگیری عازم ونیز شدند. از قرن چهاردهم میلادی ونیز محل استقرار ملوانان حرفه‌ای شد و کم‌کم شهر به علت نیروی دریایی‌اش شهرت یافت. در زمان‌های اضطراری همه مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله به خدمت فراخوانده می‌شوند وآموزش‌های نظامی می‌دیدند. مثلا در سال ۱۳۳۸ میلادی ۳۰ هزار نفر از مردان ونیزیآموزشنظامی دیدند و خود را برای دفاع از شهر آماده کردند و البته در نبردهایی که شرکت کردند، بیشترشان کشته شدند. از قرن پانزدهم، ونیز بتدریج به بندری تجاری تبدیل شد و تا سال ۱۴۵۰ بیش از ۳۰۰۰ کشتی بازرگانی متعلق به ونیز بودند یا در آنجا تردد می‌کردند. تهاجم ارتش ناپلئون ونیز تا سال ۱۷۹۷ یک جمهوری مستقل بود. اما پس از ۱۰۷۰ سال جمهوری ونیز استقلال خود را از دست داد. زیرا ناپلئون بناپارت در دوازدهم می ۱۷۹۷ ونیز را فتح کرد. در اکتبر همان سال براساس معاهده‌ای که بین ناپلئون و دولت اتریش امضاء شد، کنترل ونیز را اتریشی‌ها در اختیار گرفتند. اما در سال ۱۸۰۵ با عقد معاهده‌ای دیگر، ونیز دوباره بخشی از پادشاهی ناپلئون در ایتالیا شد. تا این که در سال ۱۸۱۴ به دنبال شکست ناپلئون یک بار دیگر اتریشی‌ها کنترل ونیز را در دست گرفتند. در سال ۱۸۶۶ پس از ۷ هفته جنگ‌های خونین ونیز بخشی از ایتالیا شد. در دوران اشغال شهر، بسیاری از بناها و آثار تاریخی آن ویران شد و شهر در فضایی از یاس و ناامیدی به حیاتش ادامه داد. در نیمه دوم قرن نوزدهم ونیز دوباره در مسیر شکوفایی قرار گرفت و به بندری جذاب برای گردشگران تبدیل شد. در طول جنگ جهانی دوم، ونیز از معدود شهرهایی بود که از گزند جنگ تقریبا برکنار ماند و بافت خود را حفظ کرد. امروزه آثار هنری و معماری بسیاری متعلق به قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم در ونیز باقی مانده است.

ساختار ونیز :

ونیز حدودا ۱۷۰۰ سال قبل بر روی ۱۱۸ جزیره کوچک در جوار دریای آدریاتیک و در شمال شرق ایتالیا ساخته شد، که از طریق ۴۰۰ پل به هم وصل شده اند .در سده دوم میلادی مردم قسمتی از شمال ایتالیا که از حمله های مکرر اقوام ژرمن به ستوه آمده بودند به این جزایر کوچ کردند و در طول قرن ها این شهر زیبا و رویایی را به وجود آوردند. ونیز امروزه یکی از شاهکارهای معماری و شهرسازی دنیا به شمار می رود. ونیز ایتالیا، موسوم به شهر کانالها ، محلی رویایی برای اهل سفر و گردشگری است. فونداسیون ساختمان های شهر ونیز از چوب است ، اما چوب مخصوصی است که از روسیه واردشده است.این چوب ها ضمن داشتن ضخامت و استحکام زیاد ویژگی دیگری که دارند این است تا وقتی که در مجاورت اکسیژن قرار نگیرند،نمی پوسند،بنابراین در آب به راحتی می توان از آن استفاده کرد. عمارت های تاریخی و آثار باستانی بسیار زیبا،آبراه ها و قایق های سنتی که به آن گندولا می گویند و نقش اتومبیل را در تنها شهر مدرن بدون ماشین دارند،کارناوال ماسک معروف ونیز، همه و همه به این شهر جلوه زیبا و تماشایی داده اند که هر ساله حداقل شش میلیون توریست از آن بازدید می کنند.

#گردشگری #ایتالیا #نگرش

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =