heartattack

این افراد درمعرض ایست قلبی هستند

این افراد درمعرض ایست قلبی هستند
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

 این افراد درمعرض ایست قلبی هستند

یک فوق تخصص قلب، ایست ناگهانی قلب را از شایع‌ترین علل مرگ و میر در دنیا عنوان کرد و گفت: یک چهارم افراد در دنیا به دلیل ایست ناگهانی قلب جان خود را از دست می‌دهند.به گزارش ایسنا، دکتر سعید اورعی، دبیر بخش آریتمی پنجمین کنگره خاورمیانه‌ای قلب و عروق با بیان این که همچنین نصف بیماران قلبی به دلیل ایست ناگهانی قلبی فوت می‌کنند، خاطرنشان کرد: ایست قلبی در غالب موارد سکته نیست، بلکه اختلال در ضربان قلب است که مرگ و میر زیادی را به دنبال دارد.

به گفته وی، مبتلایان به ایست قلبی حتی در کشورهای پیشرفته دنیا که از امکانات اورژانس قوی برخوردارند، اغلب زنده به بیمارستان نمی‌رسند. مهم‌ترین موردی که می‌تواند بیمار مبتلا به ایست قلبی را نجات دهد، اورژانس قوی است که قابلیت وارد کردن شوک قلبی را در طول چند دقیقه پس از ایست قلبی داشته باشد. شوک قلبی پس از بروز ایست قلبی بسیار مهم است.

اورعی با تاکید بر لزوم شناسایی افراد در معرض خطر ایست قلبی به منظور پیشگیری از ایجاد ایست قلبی در افراد، گفت: افرادی که در معرض ایست قلبی هستند به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند، ابتدا افرادی که بیماری‌های زمینه قلبی دارند و از همه مهم‌تر دچار تنگی رگ‌های قلب هستند. این افراد باید به وسیله پزشکان متخصصان قلب بررسی شده و ریسک ابتلا به ایست قلبی در آنها بررسی شود.

وی در این باره ادامه داد: همچنین افراد دارای بیماری‌های قلبی مادرزادی در معرض خطر ایست قلبی قرار دارند. تپش‌های قلب نابجا، از هوش رفتن‌های ناگهانی و … از جمله تظاهرات خطر ایست قلبی در این افراد است. مبتلایان به بیماری‌های مادرزادی با جدی گرفتن چنین علائمی می‌توانند ریسک بروز ایست قلبی را کاهش دهند.

وی افزود: متاسفانه ایست قلبی در برخی افراد هیچ تظاهری ندارد. بنابراین وقتی این افراد به هر دلیلی به پزشک مراجعه می‌کنند به عنوان مثال برای استخدام که مورد معاینات دقیق قرار گیرند، لازم است از نظر سلامت قلب نیز بررسی شوند؛ چرا که با یک نوار قلب ساده می‌توان ریسک بروز ایست قلبی را در افراد تشخیص داد.

وی درباره چگونگی درمان مبتلایان به ایست قلبی نیز گفت: در مورد افرادی که سابقه سکته قلبی دارند و یا به تنگی عروق قلب مبتلا هستند تنها درمان موفق استفاده از باطری مخصوصی به نام ICD در زیر پوست و قسمت بالا و سمت چپ سینه است. سیم‌های این دستگاه به داخل قلب وارد می‌شود و در مواقع لازم، کار دستگاه شوک را انجام می‌دهد. به این ترتیب ریتم قلب را طبیعی می‌کند.

گروه دیگر این بیماران که قابلیت درمان قطعی برای آنها وجود دارد، گروهی هستند که ایست قلبی به دلیل اختلالات ضربان قلب ایجاد می‌شود. به این ترتیب می‌توان با استفاده از الکتروفیزیولوژی از طریق رگ پاها کانون اختلال را سوزاند و آن‌ را درمان کرد. در مجموع زمانی که ایست قلبی تشخیص داده شد فوق تخصص ریتم قلب باید برای درمان بیمار مربوطه تصمیم بگیرد.

وی در ادامه به پیشرفت‌های صورت گرفته برای درمان قطعی آریتمی‌ها از طریق رگ پا اشاره کرد و گفت: این درمان‌ها در ایران سال‌هاست که آغاز شده و نتایج موفقی به دنبال داشته است.

دبیر بخش آریتمی پنجمین کنگره خاورمیانه‌ای قلب و عروق همچنین به آریتمی‌های فیبریلاسیون دهلیزی اشاره کرد و گفت: این آریتمی‌ها، آریتمی‌های تند و نامنظم هستند که درمان آنها نسبتا مشکل است و به دارو سخت پاسخ می‌دهند. درمان این آریتمی‌ها از طریق رگ پا چندین سال است که در ایران آغاز شده است و نتایج پیشرفت این درمان‌ها در پنجمین کنگره قلب و عروق خاورمیانه ارائه خواهد شد.

گفتنی است، پنجمین کنگره قلب و عروق خاورمیانه از تاریخ ۴ تا ۶ اسفند ماه در جزیره کیش برگزار می‌شود.

منبع عصرایران
#سکته #ایست_قلبی #نگرش
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 8 =