sarmayegozari

ضرورت آموزش عمومی اقتصاد و سرمایه گذاری

ضرورت آموزش عمومی اقتصاد و سرمایه گذاری
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

ضرورت آموزش عمومی اقتصاد و سرمایه گذاری

همه ادیان دولتها ؛قومیتها و بخش بندیهای مختلف اجتماعی البته بر اساس تعاریف خود از خوشبختی و رضایتمندی و راههای درست حصول آن ؛مدعی راه بهتر و عادلانه و با ثبات در جستجوی تحقق خوشبختی و رستگار شدن اعضاء و پیروان خود هستند

در تعریفی ساده از خوشبختی بشر با تعریف یونسکو خوشبختی عبارت از رضایتمندی از وضع موجود عنوان شده است ؛لازم به توجه است از نظر روانشناسی رضایتمندی منبعث از دو جنبه است یکی شرایط مناسب روحی/ درونی/ روانی فرد که با خودسازی ؛ ایمان ؛ ورزش و پرورش روح و استعداد درونی و کسب منزلت و احترام بدست می آید و جنبه دیگر شرایط مناسب جسمی/ بیرونی است که با کسب جایگاه مالی ؛اجتماعی و توانمندی و رفع احتیاجات و کسب دارائی ایجاد میشود البته هر دو جنبه مذکور با هم پیوستگی و تاثیر متقابل دارند و عموما بهبود جنبه بیرونی یا درونی تاثیر مستقیم و موثر در بهبود جنبه دیگر دارد – مهمترین عامل بهبود شرایط بیرونی که در تعامل با شرایط روحی هست ؛پیشرفت و بهبود مالی می باشد با همین شناخت در دین مبین اسلام تلاش برای معیشت خانواده جهاد لحاظ شده است و در مقابل افرادی که خوشبختی را جدای از ثروت میدانند تذکر قول اندیشمندی مفید است که گفته است شاید پول خوشبختی نیاورد ولی به احتمال قوی بی پولی بدبختی خواهد آورد.

امروزه کلاسها سمینارها و کنفرانسهای متعددی در گوشه و کنار دنیا و نیز کشور ما با شعار موفقیت (عموما موفقیت مالی) در حال برگزاری است این دوره ها عموما بر محور روانشناسی و انگیزشی متمرکز هستند و جای قدردانی از این تلاشگران بهبود کسب و کار و روح جمعی جامعه هست البته مثل هر کار مرتبط با اقتصاد این عرصه نیز شاهد حضور مدعیان ایجاد پیشرفت جهشی و نابغه سازی و رفع همه مشکلات و عقب ماندگیها با صرفا گذراندن یک دوره کوتاه مدت آموزشی ؛ و نیز بعضا مسیری هدف گذاری شده برای جذب داوطلبانه پول مردم مثل آموزشهای شرکتهای هرمی میباشد که علی رغم ممنوعیت حکومتی با دریافت آموزشهای انگیزشی قوی ؛مردم (عموما بخش فقیر جامعه ) بصورت زیر زمینی اندک دارایی خود را در این طرحها سرمایه گذاری (قمار) می نمایند. بیشتر دوره های آموزشی موفقیت مالی که با استقبال عمومی مواجه شده اند صرفا برای ایجاد تحرک اجتماعی از طریق ارائه آگاهی های اولیه مثل تجربه افراد موفق و ایده های نوآورانه و چارچوبهای عمومی و اولیه فعالیت اقتصادی می باشند مثل آموزشهای تاکیدی بر هدف گذاری ؛برنامه ریزی ؛تبیین استراتژی ؛اهمیت بخشی به خواست مشتری ؛ضرورت و تاکتیکهای خدمات پس از فروش ؛رصد کردن علایق مشتریان ؛بهبود مستمر و کایزن ؛ آموزش و توسعه منابع انسانی ؛برند سازی و تحلیل بورس و فارکس و ….. که سازمانها و شرکتها نیز به خیل مشتاقان دریافت این دوره ها به باور اینکه شاید در بهبود عملکرد سازمانی موثر باشند ؛پیوسته اند. ضمن اینکه تایید میشود این مباحث عمدتا علمی و مفید هستند اما بیشتر شبیه ایجاد نوری ضعیف در دریای عمیق اقتصاد بوده و راهکار جامع عملی برای فردی که انگیخته شده و میخواهد برای موفقیت مالی خود تلاش کند ارائه نمی دهد. فلذا در اقدام عملی فرد پس از دریافت آموزشهای انگیزشی عموما حمایتی نظری و کاربردی وجود نداشته و متاسفانه جوانان با تجربه شکست و دلزدگی و متهم کردن شرایط عمومی اقتصاد و کشور میرسند بدون آنکه متوجه شوند اکثر شکستهای اقتصادی بیش از اینکه حاصل شرایط اقتصاد باشد نتیجه اشتباهات عملی بوده است.

متاسفانه دوره های دانشگاهی نیز بر معیارهای علمی و آموزش انبوه تئوریهای نظری فارغ از کاربردی بودن یا نبودن آنها هستند. و مراکز ارتباط دانشگاه و صنعت نیز بیشتر عرصه همکاری بسیار ضعیف در پروژه های معدود شده است در حالیکه امروزه بستر همکاری دانشگاه و صنعت در دنیا بوجود آورنده حرکتهای بسیار اثربخش و قوی در عرصه فناوریهای تولید و خدمات می باشد.

و لذا فردی که با  انبوده دانشهای روانشناسی و اقتصاد و مدیریت و بازاریابی و…. مواجه بوده و بعضا بطور غیر منسجم از هر بخشی دانشی را کسب نموده و میخواهد به بهبود وضع اقتصادی خود بپردازد چه راهی باید در پیش بگیرد. و این فراتر از نگاه سطحی ارتباط بخشی دانشگاه و صنعت ؛نگاهی موثر برای آموزش اقتصاد و سرمایه گذاری از سنین کودکی و حتی برای فعالان عرصه اقتصاد می طلبد تا عالم روز به هر تخصص از یک طرف و نیز فعالان بازار کار از طرف دیگربتوانند کارکرد اقتصادی و عملی تخصص ها ی روز و فناوری و سیستم موجود را درک نمایند.

آمار ورشکستگی و بد فرجامی تلاشهای سرمایه گذاری جوانان با انگیزه بویژه در طرح حمایت از صنایع کوچک در دولت نهم ؛ ضرورت توجه بیش از پیش به آموزش اصولی اقتصاد و سرمایه گذاری را می نمایاند و قطعا موفقیت و تاثیر گذاری اقتصادی پرداخت وام یا عدم پرداخت وام یا دیگر حمایتها از تلاشگران صنعت و نخبگان علمی نیازمند توجه ویژه و علمی به آموزش اقتصاد و سرمایه گذاری به عموم است.

سعداله وارسته

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − چهار =