negotiati1-3

انواع مذاکره

انواع مذاکره
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

انواع مذاکره

انواع مذاکره به دو دسته تقسیم بندی می شود:

۱- مذاکره  خوب

۲- مذاکره  بد

اگر بتوانیم تشخیص دهیم که مذاکره بد، چه مذاکره ایست، هر آنچه غیر از آن، مذاکره خوب به حساب می آید.

انواع مذاکره بد:
۱- مبتنی بر موضع گیری

۲- مذاکره سخت

۳-  مذاکره نرم

مذاکره مبتنی بر موضع گیری

مذاکره ایست که در آن افراد با یک پیش زمینه قبلی با هم مواجه می شوند و به هیچ وجه از موضع خود کوتاه نمی آیند. هر دو بر نظر خود سرسختانه پافشاری می کنند و هیچ یک، حاضر به قبول سخنان طرف مقابل نیستند. این نوع مذاکرات به بن بست می رسد و شما به عنوان یک مذاکره کننده حرفه ای باید شرایط ادامه مذاکره را به نحوی فراهم کنید که مذاکره به بن بست نرسد. چرا که رساندن مذاکره به بن بست مسلماً هنر نیست و برای رسیدن به توافق دوطرفه باید حداکثر تلاشتان را کنید. نکته ای که در این زمینه باید به آن توجه کرد این است که درصد بالایی از مذاکرات مردم مبتنی بمذار موضع گیری است.

مذاکره ی سخت:

مذاکره ای است که یکی از طرفین مذاکره به دلیل قرار گرفتن در جایگاه قدرت و موقعیت خاص میتواند نظر خود را به راحتی به طرف مقابلش تحمیل کند. این نوع مذاکرات یک طرفه است و منافع فردی که در جایگاه ضعف قرار دارد، تأمین نخواهد شد. این افراد بایستی در بلند مدت موقعیت خود را بهبود بخشند و زمانی به مذاکره بپردازند که توانایی و شرایط گرفتن امتیاز را داشته باشند و خود را به جایگاه طرف مقابلش برساند.

مذاکره ی نرم:

مذاکراتی هستند که فرد مذاکره کننده هر امتیازی که طرف مقابلش می خواهد، به او می دهد تا وی را متقاعد نماید. این نوع مذاکره ها را اصولاً افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند انجام می دهند. توجه کنید که در مذاکره شما مجاز به دادن امتیاز نیستید.

ویژگی های مذاکره خوب:
مذاکره خوب چهار اصل دارد
۱- در مذاکرات روابط انسانی را ترویج کنید نه روابط دوستانه،
۲- به منافع فکر کنید و نه به مواضع (گریز از موضع گیری)،
۳- استفاده از معیارهای عینی به جای معیارهای ذهنی،
۴- در مذاکرات چندین راه حل داشته باشید.

هرگز با داشتن یک راه حل بر سر میز مذاکره نروید و با داشتن چندین راه حل آنها را به صورت متوالی و پشت سر هم استفاده نکنید. در ارائه راه حلها ابتدا باید از قویترین راه حل خود شروع کنید، چون احتمال برد شما بیشترخواهد بود. ولی در دادن امتیاز به طرف مقابل از ضعیف ترین آن شروع کنید. هنگامی که خواستید به راه حل های طرف مقابلتان حمله کنید، به ضعیف ترین آن ها حمله کنید.

منبع فهیمه سلامتی

#مذاکره #مذاکره_کننده #انواع_مذاکره

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =