internal-marketing

بازاریابی داخلی

بازاریابی داخلی
۵ (۱۰۰%) ۱۳ votes

بازاریابی داخلی

بازاریابی داخلی :همه ما به خوبی میدانیم که داشتن مشتریان استثنایی و ارائه خدمات به این مشتریان در پیشبرد اهداف بازاریابی و فروش سازمان ها اهمیت فوق العاده زیادی دارد. مشتریان در صورتی که نتوانند از شرکت ها خدمات دلخواه و مورد نظر خود را بدست آورند، شرکت ها را ترک کرده و برای رفع احتیاجات خود به شرکت های دیگر روی می آورند. حتی  تاخیر در ارائه خدمت و پاسخگویی به درخواست مشتری نیز میتواند ازین دست باشد.

برای رفع این مشکل کارکنان یک شرکت نقش حیاتی داشته و به عنوان مهم ترین ابزار یازاریابی شرکت ها عمل میکنند. درواقع آن ها در خط مقدم این شرکت‌ها قرار داشته و استراتژی‌های بازاریابی آن‌ها مناسب با شرایط و بر اساس نیاز هر یک از مشتریان انتخاب شده و مورداستفاده قرار می‌ گیرد. اگر شرکت ها خواهان فراهم کردن یک تجربه مشتری مثال زدنی باشند، باید بتوانند کارکنان خود را به خوبی آموزش دهند تا بتوانند مشتریان راضی و وفادار برای خود داشته باشند از اینرو داشتن نیروهایی که در رابطه با اهداف شرکت آموزش های لازم را دیده باشند در عین دشواری، بسیار اهمیت دارد و در این مرحله بازاریابی داخلی نمود پیدا میکند.

بازاریابی داخلی چیست؟

 در استراتژی بازاریابی داخلی، با  کارکنان به مثابه مشتریان ثابت درون سازمانی برخورد میشود و آن ها باید همواره نسبت به چشم انداز و ارزش سازمان مانند مشتریان خارج از سازمان آگاهی داشته و توجیه شده باشند. هدف بازاریابی داخلی هماهنگ کردن هر جنبه از عملیات داخلی سازمان با یکدیگر به‌منظور کسب اطمینان از توانمند بودن آن‌ها در ارائه ارزش به مشتریان است. اگر یک شرکت قادر به انجام عملیات و کارهای خودش به‌صورت هماهنگ و استانداردشده‌ای باشد، قادر به ارائه تجربه خوب و بهتر و باثبات‌تری به مشتریان خودش است.

بازاریابی داخلی مبتنی بر این طرز فکر و ایده است که باورهای مشتریان نسب به یک شرکت مبتنی بر تجربه آن‌ها در تعامل با آن شرکت است و این باورها تنها به تجربه آن‌ها در تعامل با محصولات آن شرکت وابسته نیست. هر زمان که یک مشتری با یکی از کارکنان آن شرکت تعامل برقرار می‌کند، این تعامل به شکلی مثبت با منفی بر میزان رضایت آن‌ها تأثیر می‌گذارد. هر نیرویی در این شرکت‌ها، از کارمند فروش آن‌ها گرفته تا مسئول فنی که به‌صورت تلفنی پاسخگوی مشتریان است به شکل دادن آن تجربه برای مشتری کمک می‌کند. بنابراین، رضایت مشتری به‌شدت بستگی به عملکرد کارکنان آن شرکت دارد.

در سازمان‌ها عمدتاً متخصصین منابع انسانی هستند که وظیفه هدایت و رهبری کمپین‌های بازاریابی داخلی را بر عهده‌دارند. ازآنجایی‌که بازاریابی داخلی بر حاصل آوردن ارزش از کارکنان متمرکز است، ارتباطات قوی بین شرکت و کارکنان آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مسئولیت ابتدایی هر یک از آن‌ها توزیع اطلاعات در رابطه با اهداف و استراتژی‌های شرکت و سپس فراهم آوردن آموزش‌های لازم و حمایت و پشتیبانی از کارکنان برای دستیابی به آن اهداف است.

ایجاد و ارائه مشوق

اغلب تلاش‌ها و فعالیت‌های بازاریابی داخلی مبتنی بر فراهم آوردن مشوق‌هایی برای کارکنان سازمانی به‌منظور دستیابی به برخی از اهداف مشخص است. البته باید توجه داشت که این مشوق‌ها چیزی باشد که درواقع موجب انگیزش در کارکنان شود. در یک نظرسنجی که توسط شرکت Harris Interactive در سال ۲۰۱۱ انجام‌شده است از پاسخ‌دهندگان پرسیده شد که چه مشوق‌هایی بیشتر برای آن‌ها مطلوب بوده و خواهان دریافت آن از شرکت‌ها در ایام نزدیک به تعطیلات هستند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که کارکنان بیش از هر چیز با امکان کسب درآمد بالاتر و کمتر از همه با برگزاری مهمانی‌های شرکتی انگیزه خوب برای تلاش بیشتر دریافت می‌کنند.

 چه کسانی از فرایندهای بازاریابی داخلی استفاده می‌کنند؟

به‌طور دقیق‌تر باید گفت که هر شرکتی می‌تواند یک کمپین بازاریابی داخلی برای خودش اجرا کند. حتی کوچک‌ترین کسب‌وکارها هم خواهان آموزش دادن به کارکنان خودشان هستند تا از طریق قادر به معرفی و نشان دادن چشم‌انداز و اهداف کسب‌وکار خودشان باشند. در این رابطه مثلاً به یک عرضه‌کننده نان فانتزی کوچک فکر کنید که کارکنان خودش را چنان آموزش می‌دهد که از مشتریان با یک لبخند و باوری مثبت در هنگام ارائه خدمات میزبانی کنند. منطبق ساختن باورهای کارکنان با رسالت یک کسب‌ و کار برای هر شرکتی که خواهان ایجاد تعامل سازنده با مشتریان خودش باشد، بسیار لازم و حیاتی است.

بااین‌وجود، عمدتاً شرکت‌های بزرگ‌تر هستند که در استراتژی‌های بازاریابی داخلی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این دسته از شرکت‌ها، ازآنجایی‌که دارای کارکنان بسیار زیادی هستند که اغلب در فضاهای دور از یکدیگر و مجزا از هم به کار خود مشغول می‌باشند، اعمال فرهنگ کلی سازمان بر تمام این کارکنان در سطح سازمان در عمل کاری بسیار چالش‌برانگیز است. شرکت‌هایی با هزاران کارمند شاغل در بخش‌های تحقیق و توسعه، فروش، بازاریابی، تولید و حمل‌ونقل باید تلاشی یکپارچه برای آموزش این افراد در رابطه با اهداف بازاریابی شرکت داشته باشند. خرده‌فروشان، رستوران‌های زنجیره‌ای و دیگر شرکت‌هایی که با تعداد زیادی از مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند به‌طور ویژه علاقه‌مند به اجرای شیوه‌های بازاریابی داخلی هستند. آن‌ها نیاز به ایجاد یک فرهنگ‌سازمانی قوی دارند که به تمام سازمان تسری یافته و تأثیر آن بر مشتریان مجموعه مشخص باشد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 3 =