بازاریابی با باشگاه مشتریان

بازاریابی با باشگاه مشتریان
۴.۸ (۹۶%) ۱۵ votes

بازاریابی با باشگاه مشتریان

۱- دسته بندی مشتریان به روش صحیح

شرکت ها معمولا مشتریان خود را به سه دسته مشتریان عادی (خودمانی) باشگاه، مشتریانی که خرید سالانه آنها بیش از مقدار تعیین شده است (مثلا ۲ میلیون تومان) و مشتریانی که خرید سالانه آنها بیش از ۶ میلیون تومان است،  تقسیم میکند و برای هر گروه نحوه ارائه خدمات و سیستم امتیازدهی متفاوتی در نظر میگیرد. امتیازهای هر گروه بسته به مرتبه ای که دارند بیشتر و بیشتر می شود. به این ترتیب، شرکت سیستم انگیزشی جذابی برای بالا بردن رتبه و جایگاه مشتریان خود در نظر گرفته است. سیستم جذابی که هم فروش شرکت را بیشتر می کند و هم حس برتر  بودن مشتریان را ارضا می نماید!

یکی از ویژگیهای جالب این دسته بندی در آن است که تعداد اعضای رده های بالاتر کمتر از اعضای رده های پایین تر است. مثلاً تنها ۱۰ % از اعضاء VIB می توانند به VIB Rouge راه یابند! با این روش، مشتریان رده های پایینتر عطش بسیاری برای رسیدن به مرتبه بالاتر دارند و اعضای جایگاه اختصاصی هم احساس قهرمانانی را دارند که به موقعیتی رفیع و خاص دست یافته اند. این روشی است بی نظیر برای انگیزش بیشتر در مشتریان!

۲- ارائه پاداش در شأن برند و متناسب با خواست مشتری

وقتی برندی در اذهان عمومی کلمات ثروت، برتری، کیفیت و شخصیت بالای اجتماعی را خاطر نشان میشود، طبیعی است که مشتریان این تصور را داشته باشند که هدایا و پاداشهایی متناسب با شأن برند بزرگ دریافت می کنند.

برخوردار بودن از امتیازهایی نظیر برگزاری جشنواره های خرید خصوصی! دسترسی به فیلم های آموزشی رایگان، دسترسی سریع تر و زودتر از دیگران به کالاهای جدید و حراج های بزرگ شرکت، همه و همه این احساس را به شخص مشتری القاء می نماید که فردی ممتاز و مهم است.

در برنامه های امتیازی بهتر است بر خلاف بسیاری از سیستم های امتیازی که از امتیاز افراد برای تخفیف های بیشتر استفاده شود؛ و از امتیازهای مشتریان خود برای مصرف محصولات جدید متناسب با هر مشتری و به انتخاب خود آنها، استفاده نماید. دادن امتیاز برای برخورداری از تخفیف و کوپن در حد برندهای بزرگ و پرآوازه نیست! مطمئناً برخورداری از کالا در مقابل امتیاز، راه حل بهتری است.

۳-  ارائه پشنهادهای شخصی و منحصر به فرد

این که مشتری بداند یک فروشگاه اینترنتی، با ادب و احترام به او پیشنهاد بدهد و یا پاسخ سوالاتش را داده و وی را راهنمایی کند همیشه برای مشتریان جذابیت داشته است.

بنگاه های کاری باید به خوبی و درستی ذائقه مشتریان وفادار خود را شناخته و با آن آشنا شوند. به همین دلیل است که  بسیاری از باشگاه ها، پیشنهادهایی شخصی و منحصر به فرد به اعضاء باشگاه مشتریان خود ارائه می کند. شرکت ها با استفاده از بانک اطلاعاتی خود، هر مشتری را متناسب با شرایط ظاهری، سابقه خریدها و فهرست علاقه مندی ها به بهترین شکل ممکن راهنمایی می کند.  برای مشتریان جدید نیز میتوان از آنها درخواست کرد با پر کردن یک برگه، تمام سلایق و خواسته های خود را در حساب کاربری خود ثبت کنند تا از همان لحظات اولیه خرید، از پیشنهادهای جذاب بهره مند شوند.

شخصی ساختن محصولات به شکل گیری یک رابطه عمیق با مشتری منجر می شود. این پیشنهاد ها تنها برای بالابردن میزان فروش، به مشتریان انجام نمیشود، بلکه برای ایجاد محبت و صمیمیت میان برند خود و مشتریانش انجام می دهد و مشتریان را تبدیل به سفیر برند مینماید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =