روش متقاعد سازی در مذاکره

روش متقاعد سازی در مذاکره
۴.۷ (۹۳.۸۵%) ۱۳ votes

روش متقاعد سازی در مذاکره

روش متقاعد سازی در مذاکره :همه ما به روشنی میدانیم که اگر در مذاکرات راه و روش «متقاعدسازی» سازی را ندانیم، احتمال پیروزیمان بسیار اندک خواهد بود.

در کلمه متقاعد سازی به معنای تغییر نظر دیگران و هماهنگ سازی و نزدیک کردن آن ها به افکار و دیدگاه خودمان است. همه انسان ها زمانی که با نظرات و ایده های جدید روبرو میشوند، از خود مقاومت نشان میدهند.

برای متقاعد کردن افراد باید آرام پیش روید. به قول نویسنده کتاب های مذاکره: مقاومت مردم در برابر متقاعدسازی،‌ شبیه مقاومت هوا در برابر حرکت است. اگر آرام حرکت کنید آن را نمی‌بینید اما اگر با شتاب حرکت کنید کاملاً می‌تواند مانع شما شود.

پس نتیجه میگیریم متقاعد سازی در لحظه اتفاق نیفتاده و مسیر متقاعد سازی زمان بر است و باید به آرامی انجام شود. این روش در تمام جوانب زندگی مانند صحبت با والدین، ترغیب کودکان، ایجاد برخی تغییرها در اطرافیان و صحبت ها و مذاکرات کاری به همین صورت بوده و باید به آرامی انجام شود.

همین که امروز پدر خانواده سر میز شام گفت: «کم کم خودم هم دارم به این باور می‌رسم که این محله را دوست ندارم»، لازم نیست بلافاصله همه بگویند: «پس فردا صبح می‌رویم و دنبال خانه‌ی جدید می‌گردیم!». به احتمال زیاد پدر پاسخ خواهد داد: «حالا من یک چیزی گفتم! منظورم این نبود که شما صبح دور خیابانها راه بیفتید!». اما ممکن است طی چند بار گفتگو به تدریج فضا برای چنین پیشنهادی آماده‌ شود. شبیه همین ماجرا در برخورد با فرزندان هم هست. اگر فرزند ما پس از تماشای تلویزیون، گفت: «واقعاً این برنامه‌های تلویزیون اتلاف وقت است» همان موقع نمی‌توانیم بگوییم که: «بیا! خودت هم بالاخره فهمیدی! چند وقته میگم این رو خاموش کن بنشین سر درس؟! هان؟». احتمالاً فرزند شما نظرش را پس خواهد گرفت یا در پذیرش حرف شما مقاومت خواهد کرد. پس متقاعدسازی را شتابزده انجام ندهید. حتی یک گام کوچک عقب‌نشینی طرف مقابل، کافی است. به تدریج فضا برای صحبت‌های بیشتر ایجاد خواهد شد.

در بازاریابی و فروش هم همینطور است باید کم کم و براساس پاسخی که به سوالات حرفه ای شما می دهد نقشه بریزید و مسیر مذاکره را به سمت علایق خریدار پیش ببرید. عجله نکنید و همگام کردن مشتری را مدیریت کنید.

استفاده از داده های علمی و اعداد و ارقام واقعی که در بازار مشابه حادث می شود می تواند کمک شایانی کند.

چگونه به داده های واقعی برسیم. همه آنچه که در کسب و کار شما ثبت شده و یا ثبت کردنی است می تواند به شما کمک کند. این روزها مشتریان آگاه هستند و شما را تحلیل می کنند لذا باید حداقل دو مسیر برای متقاعد ساختن داشته باشید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یک =