تاریخچه آموزش الکترونیکی

تاریخچه آموزش الکترونیکی
۴.۷ (۹۴%) ۲۰ votes

تاریخچه آموزش الکترونیکی در ایران و جهان

در سال ۱۸۹۲ آموزشی ارائه شد که اصول آن مبتنی بر اداره پست بود. افرادی که میخواستند از آموزش های از راه دور بهره مند شوند، از طریق پست درخواست داده و به محتوای آموزشی دسترسی پیدا میکردند. پس از آن در سال ۱۹۰۰ روش های آموزش غیرحضوری برمبنای فناوری پا به عرصه آموزش گذاشت. در اواسط قرن بیستم مجوز اولین رادیوی آموزشی برای دانشگاه ها و در سال ۱۹۲۱ صادر شد. این شروع، نقطه آغاز آموزش الکترونیکی به شمار می آید.

کم کم با تکامل و پیشرفت رسانه ها، در این نوع تکنولوژی از راه دور تغییراتی بوجود آمد. در این مسیر که در سال ۱۹۶۰ اتفاق افتاد ابزارهای آموزشی گوناگون نظیر مالتی مدیا و برنامه های نرم افزاری دیگر روی کار آمده و آموزش با پست جایگاه خود را از دست داد. این سیستم تکنولوژیک جدید در آموزش دانشگاه ها نیز راه پیدا کرده و بخشی از آموزش آن ها را به خود اختصاص دادند به نحوی که علاوه بر انگلستان و آمریکا در سایر کشور های اروپایی و آسیایی مؤسسات آموزش الکترونیکی توسعه یافت. امروزه آموزش (یادگیری) الکترونیکی مبتنی بر استفاده ازتکنولوژیهای جدید، ابزاری است برای انتقال دانش روز که می تواند انواع تخصص و مهارت در رشته های متفاوت را در اختیار دانش پژوهان قرار دهد.

یکی از مزیت های آموزش الکترونیک این است که ۲۰ تا ۲۵ درصد به توان یادگیری دانشجویان می افزاید.

در ایران نقطه شروع آموزش و یادگیری الکترونیکی به طور مرسوم در سراسر ایران آغاز به کار نکرده است اما آموزش های الکترونیکی به صورت سمعی، بصری به خوبی جایگاه خود را در این زمینه بدست آورده اند. برای آموزش در این راستا از اسلاید و فیلم آموزشی و جزوات مختلف استفاده می شود.

دانشگاه پیام نو در اواخر دهه هفتاد آموزش مجازی را در دستور کار دانشگاه خود در تهراه قرار داد و نقطه شروعی برای این نوع آموزش در دانشگاه های ایران به شمار می آید.

سپس در سال ۱۳۸۰ سایت آموزش مجازی دانشگاه تهران با ارائه نه درس برای دانشجویان روزانه دانشگاه راه اندازی شد.

در خصوص اشکایل یادگیری الکترونیکی نظرات متفاوتی وجود دارد که یکی از جامع ترین آن ها تقسیم بندی رومیزوفسکی است. رومیزوفسکی چهار نوع مختلف از یادگیری الکترونیکی را به شرح زیر بیان کرده است:

  • یادگیری الکترونیکی آنلاین (مبتنی بر خود)
  • یادگیری الکترونیکی آفلاین (مبتنی بر خود)
  • یادگیری الکترونیکی همزمان (گروه محور)
  • آموزش الکترونیکی غیر همزمان (گروه محور)

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =