بازاریابی چابک چیست

بازاریابی چابک چیست
۵ (۱۰۰%) ۶ votes

بازاریابی چابک چیست ؟

 بازاریابی چابک مفهومی است که از سازمان های چابک در دنیای امروزی سرچشمه گرفته است. در دنیای امروز بیش از گذشته شاهد تغییرات عمده و اساسی در وضعیت بازار و اقتصاد دنیا هستیم و همواره با نوسانات زیادی در بازار کسب و کار مواجه میشویم. دیده میشود که یک روز بازار فروش ما خوب و ایده آل است اما در روز دیگر بسیار اندک و ناچیز  و حتی زیان ده می شود. این نوع بازاریابی رویکردی جدید در بازاریابی است که توجه آن بر روی توسعه سریع معطوف است.

از انواع استراتژی های بازاریابی چابک می توان به موارد زیر اشاره داشت:

قابلیت ایجاد تغییرات لازم در طول اجرای یک برنامه بازاریابی

تکرار سریع عملکردهای صحیح در طی کمپین های بزرگ بازاریابی

آزمایش سریع گزینه های پیش رو در برنامه بازاریابی

کسب تجربه های کوچک اما متعدد در طی چالش بزرگ

همکاری تنگاتنگ و نزدیک در بین سلسله مراتب سازمان

و…

در اینجا چابک بودن به معنای توانایی در واکنش سریع و پاسخگویی موفقیت آمیز به تغییرات محیط بیرونی یک کسب و کار است. همانطور که پیداست تمام تولید کنندگان، شرکت ها و سازمان ها و کسب وکارها در دنیای تجارت امروز برای باقی ماندن در بازار نیاز به چابکی و واکنش های سریع دارند زیرا در دنیای امروز رقابت زیاد و تنگاتنگی وجود دارد و فشار این رقابت بسیار فزاینده است. سازمان ها باید سریعتر از همه رقبای خود، فرایند ها، قیمت ها، محصولات و یا خدمات خود را تغییر دهند.

از اهداف بازاریابی چابک میتوان به بهبود سرعت، قابلیت پیش بینی، شفافیت و سازگاری به منظور تغییر در عملکرد بازاریابی در دنیای کسب و کار این روزها اشاره داشت. اصول بازاریابی چابک به شرح زیر است:

۱- راضی کردن و راضی نگهداشتن مشتری از طریق ارائه به موقع و پیوسته خدمات بازاریابی به نحوی که باعث حل مشکل آنها و راضی نگه داشتن آنها شود.

۲- استقبال از برنامه ریزی و تغییر و توانایی بالا در پاسخ سریع به یک تغییر که در فضای کسب و کار ایجاد میشود و میتواند عامل مزیت رقابتی و موفقیت آن ها شود.

۳- در بازاریابی چابک، بازاریاب ها برنامه های بازاریابی خود را اغلب هرچند هفته (تا دوماه) با اولویت بندی زمانی کوتاه ارائه مینمایند تا بدین ترتیب بتوانند به موفقیت دست یافته و برنامه های خود را اجرا نمایند.

۴- داشتن بازاریابی قوی در هرکسب و کاری نیاز به نزدیکی و هم ترازی با آن کسب و کار دارد و در این زمینه فروش و توسعه به افراد این انگیزه را میدهد تا برنامه های بازاریابی بزرگی برای صاحبانی که در آن حوزه فعالیت میکنند، داشته باشند. برای اینکار صاحبان کسب و کار نیاز به محیط و حمایتی دارند که بتوانند به درستی انجام کار اعتماد کنند و از حصول نتیجه اطمینان داشته باشند.

۵- باید یک روند ثابت دنبال شده و نگه داشته شود.

۶- در استراتژی بازاریابی چابک، هرگز از شکست نترسید و از شکست ها درس گرفته و هرگز با یک روش دوبار شکست نخورید.

۷- به طور مداوم به اصول بازاریابی توجه داشته باشید تا چابکی شما در کسب و کار بیشتر شده و به موفقیت دست یابید.

در پایان لازم است تا به این نکته توجه داشته باشید که بازاریابی چابک یک فرایند تکراری در کسب و کار است و در آن مکرراً بازخوردهای بازار را باید ارزیابی نمایید

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =