تغییرات بازاریابی

همگامی با تغییرات بازاریابی

همگام شدن با تغییرات بازاریابی

 

بازاریابی چگونه در حال تغییر است و چرا آژانس ها با سرعت آن همگام نمیشوند

یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که نه آژانس ها و نه مشتریان فکر نمیکنند که بازاریابی در خانه به همان اندازه کافی سریع و پر تحرک تر از بازار و ماهرانه باشد

آژانس ها نتوانستند با همان سرعتی که برندها نیاز دارند با تغییر همگام شوند. این نتیجه گیری روشنی است که از مطالعه ای که به تازگی درباره روابط آژانس/مشتری و چگونگی مناسب سازی آن برای آینده بازاریابى انجام شده است، منتج شده.

در این گزارش که توسط شرکت هوش بازار انگلستان Creativebrief انجام شده است، از ۵۰ مدیرعامل و ۵۰ مدیرارشد بازاریابی درباره تغییر نقش در آژانس ها نظرسنجی شد. مشخص شد که ۶۸ درصد پاسخ دهندگان آژانس و ۷۲٪ از برندها معتقدند که ساختار کار، فرایندها و سرعت تحویل’ با همان سرعتی که مورد نیاز برندهاست توسعه نمی یابد.

در همایشی که در ۲۴ ماه می برگزار شد در مورد نتایج نظرسنجى صحبت شد و هیئتی از بازاریابان TUI، KFC، بانک اتم و مایکروسافت همگی با نتیجه بدست آمده از این نظر سنجی موافق بودند.

مدیر ارشد بازاریابی بین المللی کی اف سی، جنل تیلینگ می گوبد، علت این است که بازاریابی اساسا تغییر کرده است. او معتقد است در حالی که برندها هنوز به دنبال ابتکارات و خلاقیت هاى فرهنگى برای آژانس های خود هستند، اما دیگر آگهی ها و برندهای ۳۰ ثانیه ای نمیتوانند شش هفته منتظر یک ایده بمانند.

او توضیح داد “اساسا انتشار محتوای بازاریابی تغییر شکل داده است و سرعت بازدهی آن بسیار سریعتر است. چیزی که ما بدنبال آن هستیم ایده است اما ایده ای با شکل و ظاهری متفاوت”

“ما به ضربان های سریع نیاز داریم. ما در آسیا دفتری داریم که درباره شعار “انگشتت را لیس بزن” ایده ساخت لاک را داد. برای آنها بیان ایده ۱۰ هفته زمان نبرد و ما نیز آن را دست کم نگرفتیم. ما به دنبال ایده های خوب هستیم تا ما را به جامعه وصل کند و داستانی برای بازگو کردن داشته باشد. برند ما نیاز دارد که هر روز داستان بگوید و این همان کاری است که ما میخواهیم انجام دهیم”.

آیا برندها راه خطا میروند؟

لیزا وود از بانک اتم میگوید آژانس ها باید بدانند که مشتریان تحت فشار هستند و باید به آنها سریعا با همان سرعت بازار و مصرف کنندگان پاسخ داده شود. علاوه بر آن، او معتقد است که بازاریاب ها بدنبال “گسترش” تیم های خود و آژانس هایشان هستند زیرا آن ها دیگر زمانی برای پروسه خلاقیت سنتی ندارند.

وی افزود: ”ما باید تغییر کنیم و دوباره پروسه خلاقیت را تصور کنیم. ممکن است در شروع کار باخت کوچکی داشته باشیم اما در طول روند میتوانیم به مفهوم تعریف شده تری از آنچه میخواستیم برسیم. بهترین ایده ها گاهی با هم مماس هستند.”

مدیر بازاریابی TUI جرمی الیس میگوید: در حالی که به نظر می آید ارتباط قطع شده است اما آژانس ها مقصر نیستند. وی اذعان داشت برندها در تلاش هستند تا بر روی چگونه حرف زدن با مصرف کننده و نحوه ساختار تیم کار کنند که این مسال کار رابرای آژانس ها دشوار کرده است.

او گفت : همیشه احساس می کنید که آژانس ها باید قادر باشند در این زمینه تخصصی عمل کنند و برای آن جواب داشته باشند اما به دلایلی مشابه دلایل آن ها ما نیز اینکار را انجام نمیدهیم. من با هرکسی که درباره ساختار عملکردهای بازاریابی صحبت می کنم میگوید که آن ها نیز جواب های دقیقی ندارند و به همین دلیل است که آژانس ها سعی میکنند قالب خود را در همان مسیر ابتدایی حفظ کنند.”

پال دیویس مدیر بازاریابی مایکروسافت، در حالی که با این نظرسنجی موافق بود، گفت : او هم با همین مسأله روبروست و برای آژانس ها زمانی که مشتری هنوز بدنبال”پیدا کردن راه حلی برای این موارد است” همه چیز سخت میشود. وی در عین حال معتقد است انتظاری که از برندها میرود بسیار بیشتر از آژانس هاست و آن ها باید برای خلاقیت ارزش بیشتری قائل شوند.

او گفت “مهارت های لازم برای ایجاد کمپین های بسیار بزرگ بسیار متفاوت تر از مهارت هایی است که ما برای انتشار یک محتوای زیرکانه، چالاک و سریع نیاز داریم.”

“ما هنوز باید به ایده های خلاقانه و بزرگ  بازگردیم و من نگران به تاخیر افتادن همین خلاقیت هستم. این همان جایی است که آژانس می توانند نقش عظیمی ایفا کنند. مشتریان نمیتوانید این کار را به تنهایی انجام دهند.”

آیا جواب رفتن به درون خانه است؟

کاری که برندها انجام میدهند، تبدیل شدن به تیم های درون خانه است، بخصوص برای خلق محتوا. تحقیقات Creativebrief نشان داد که ۷۲ درصد از برنامه مدیران ارشد بایاریابی این است که در سه سال آینده به سمت فعالیت های درون خانه بروند، و ۴۷٪ از مدیران آژانس ها نیز انتظار دارند این اتفاق بیفند. 

الی توضیح میدهد که در TUI “یک بخش مهم” فعالیت در درون اتفاق می افتد، از جمله خلق محتوا و ایمیل های خرید و فروش. کی اف سی یک اتاق خبر درونی در آمریکا دارد که از آنجا هر صبح محتوا انتشار میدهد، در حالیکه افزایش محتوا بانک اتم را هم مجبور به رفتن به درون خانه کرد تا بتواند محتوا را سریع ایجاد کند و از رسانه های اجتماعی برای انتشار پیام خود به بیرون استفاده کند.

در حالیکه بسیاری از بازاریاب ها فکر نمیکنند که یک برند همه چیز را باید از درون خانه انجام دهد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید